Skip to content

2423 Trenwith TerrAtlantic City, NJ 08401

Built 1910

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Sep 8, 2003

Property Information

Block164
Lot17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page031

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
ZoningRS-C
Sq Footage1,032
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,100
35%
Improvement Value:$42,900
65%
Total Assessment$66,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,278-3.2%
2024$2,353-8.6%
2023$2,575-0.8%
2022$2,596+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft1,032DeedBook 7561, Page 4277

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 7334, Page 99111

Property Built

Built

Year Built: 1910