Skip to content

2412 Atlantic AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2003

Property Information

Block164
Lot25
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page031

Building Details

Building Class10
DescriptionB2S
Dwellings1
ZoningNC-2
Sq Footage2,356
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,200
12%
Improvement Value:$181,100
88%
Total Assessment$206,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,121-3.2%
2024$7,355-8.6%
2023$8,048-0.8%
2022$8,116-13.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 7478, Page 60268

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4657, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1930