Skip to content

2405 Aliantro TerrAtlantic City, NJ 08401

Built 1900

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block164
Lot46
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page031

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
ZoningRS-C
Sq Footage1,056
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
38%
Improvement Value:$37,500
62%
Total Assessment$60,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,085-3.2%
2024$2,153-8.6%
2023$2,356-0.8%
2022$2,376+49.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$115,000

To:

DeedBook 15348, Page 62714

Property Sale

Sale
$53,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 14664, Page 45794Recorded9/16/2019

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 13063, Page 72596

Property Built

Built

Year Built: 1900