Skip to content

2430 Trenwith TerrAtlantic City, NJ 08401

Built 1910

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block164
Lot90
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page031

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
ZoningRS-C
Sq Footage1,044
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,400
28%
Improvement Value:$58,800
72%
Total Assessment$82,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,838-3.2%
2024$2,930+34.4%
2023$2,181-0.8%
2022$2,199-12.2%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,044DeedBook 15119, Page 64864Recorded11/5/2021

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,044DeedBook 14704, Page 59606Recorded12/3/2019

Property Sale

Sale
$76,000

To:

Sq Ft1,044DeedBook 14640, Page 37493Recorded7/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 1910