Skip to content

2409 Aliantro TerrAtlantic City, NJ 08401

Built 1900

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
May 30, 2006

Property Information

Block164
Lot48
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page031

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
ZoningRS-C
Sq Footage1,056
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,900
41%
Improvement Value:$32,600
59%
Total Assessment$55,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,916-3.2%
2024$1,979-8.6%
2023$2,165-0.8%
2022$2,183-19.4%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 12414, Page 83774

Property Built

Built

Year Built: 1900