Skip to content

2415 Pacific AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2023

Property Information

Block164
Lot66
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page031

Building Details

Building Class---
DescriptionCB1S
Dwellings1
ZoningRS-C
Sq Footage7,500
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
30%
Improvement Value:$350,000
70%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,260-3.2%
2024$17,825-8.6%
2023$19,505-0.8%
2022$19,670-10.2%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$1,850,000

To:

DeedBook 15346, Page 62186Recorded11/18/2022

Property Sale

Sale
$632,500

From:

To:

DeedBook 7695, Page 26463Recorded3/22/2004

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 6657, Page 298

Property Sale

Sale
$76,614

To:

DeedBook 5260, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1930