Skip to content

4121 Atlantic AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2023

Property Information

Block201
Lot19
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page036

Building Details

Building Class10
DescriptionB3S
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage7,930
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
20%
Improvement Value:$300,000
80%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,945-3.2%
2024$13,369-8.6%
2023$14,629-7.7%
2022$15,854+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft7,930DeedBook 15386, Page 5792Recorded1/31/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920