Skip to content

29 Trenton TerrAtlantic City, NJ 08401

Built 1930

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Jun 8, 2021

Property Information

Block191
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page035

Building Details

Building Class43
DescriptionB2S
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,113
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
45%
Improvement Value:$64,500
55%
Total Assessment$116,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,028-3.2%
2024$4,160-8.6%
2023$4,552-0.8%
2022$4,591+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$246,000

To:

DeedBook 15040, Page 39836

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft2,113DeedBook 13761, Page 31778Recorded6/5/2014

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 7409, Page 19138

Property Built

Built

Year Built: 1930