Skip to content

35 N Georgia AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1930

Last Sale Price
$207,400
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block280
Lot62
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page046

Building Details

Building Class43
DescriptionB3S
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,102
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
25%
Improvement Value:$84,300
75%
Total Assessment$112,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,894-3.2%
2024$4,021-8.6%
2023$4,400-0.8%
2022$4,438-10.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$207,400

To:

DeedBook 15098, Page 58226

Property Built

Built

Year Built: 1930