Skip to content

31 S Richmond AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1900

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jan 2, 2018

Property Information

Block201
Lot24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page036

Building Details

Building Class17
DescriptionF/B2S
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,980
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
31%
Improvement Value:$150,200
69%
Total Assessment$217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,515-3.2%
2024$7,761-8.6%
2023$8,492-5.8%
2022$9,017+19.1%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,980DeedBook 14365, Page 1418

Property Built

Built

Year Built: 1900