Skip to content

25 S Richmond AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1910

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Feb 25, 2005

Property Information

Block201
Lot25
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page036

Building Details

Building Class17
DescriptionF/B2S
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,639
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
30%
Improvement Value:$154,100
70%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,650-3.2%
2024$7,900-8.6%
2023$8,645-0.8%
2022$8,718+50.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft2,639DeedBook 11975, Page 29484

Property Sale

Sale
$43,600
DeedBook 7595, Page 24949

Property Built

Built

Year Built: 1910