Skip to content

11 S Richmond AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1923

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Jan 25, 2022

Property Information

Block201
Lot27
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page036

Building Details

Building Class47
DescriptionB2S
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage3,080
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,900
27%
Improvement Value:$182,500
73%
Total Assessment$249,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,609-3.2%
2024$8,891-8.6%
2023$9,729-0.8%
2022$9,811-20.6%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000

To:

DeedBook 15309, Page 49894

Property Built

Built

Year Built: 1923