Skip to content

3707 Sunset AveAtlantic City, NJ 08401

Built 2000

Last Sale Date
Feb 2, 1998

Property Information

Block242
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page040

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
91%
Improvement Value:$14,000
9%
Total Assessment$164,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,661-3.2%
2024$5,847-8.6%
2023$6,398-0.8%
2022$6,452+61.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000