Skip to content

3609 Ventnor AveAtlantic City, NJ 08401

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 22, 2011

Property Information

Block257
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page043

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningNC-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,200
63%
Improvement Value:$82,800
37%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,767-3.2%
2024$8,021-8.6%
2023$8,777-0.8%
2022$8,852+45.7%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 13319, Page 44501Recorded7/29/2011

Property Built

Built

Year Built: 2000