Skip to content

119 N Iowa AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2016

Property Information

Block344
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page060

Building Details

Building Class16
DescriptionFB2S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,766
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
43%
Improvement Value:$47,200
57%
Total Assessment$82,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,838-3.2%
2024$2,930-8.6%
2023$3,207-0.8%
2022$3,234-18.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5765, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1900