Skip to content

135 N Iowa AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1915

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Dec 14, 1994

Property Information

Block344
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page060

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,392
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
50%
Improvement Value:$32,700
50%
Total Assessment$66,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,278-3.2%
2024$2,353-8.6%
2023$2,575-0.8%
2022$2,596-31.4%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft1,392DeedBook 5743, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1915