Skip to content

2721 Arctic AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 24, 2023

Property Information

Block344
Lot17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page060

Building Details

Building Class10
DescriptionB2S
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage2,378
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
18%
Improvement Value:$151,200
82%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,397-3.2%
2024$6,606-8.6%
2023$7,229-0.8%
2022$7,290-8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

DeedBook 15518, Page 50007

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,378DeedBook 15045, Page 41552Recorded7/13/2021

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 14601, Page 23419Recorded5/7/2019

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 6117, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1920