Skip to content

109 N Iowa AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1900

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Feb 26, 1990

Property Information

Block344
Lot22
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page060

Building Details

Building Class16
Description1.5SBF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,086
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,600
30%
Improvement Value:$65,100
70%
Total Assessment$92,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,200-3.2%
2024$3,305-8.6%
2023$3,616-0.8%
2022$3,647-55.7%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft1,086DeedBook 5050, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1900