Skip to content

3509 Winchester AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1980
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2009

Property Information

Block350
Lot17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page062

Building Details

Building Class10
DescriptionF2.5S
Dwellings5
ZoningR-3
Sq Footage3,542
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
25%
Improvement Value:$150,000
75%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,904-3.2%
2024$7,130-8.6%
2023$7,802-0.8%
2022$7,868-3.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 6293, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1980