Skip to content

1911 Hummock AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1920

Last Sale Price
$67,500
Last Sale Date
Dec 23, 1998

Property Information

Block497
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page083

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,458
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,100
37%
Improvement Value:$43,100
63%
Total Assessment$68,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,354-3.2%
2024$2,431-8.6%
2023$2,660-0.8%
2022$2,683-15.8%
Property History

Property Sale

Sale
$67,500

To:

Sq Ft1,458DeedBook 6421, Page 271

Property Sale

Sale
$33,303
DeedBook 6332, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1920