Skip to content

112 Ingham AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1974

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block1001
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,046
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,900
28%
Improvement Value:$86,600
72%
Total Assessment$119,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,008+0.2%
2024$4,001-0.4%
2023$4,018+1.8%
2022$3,945+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1974