Skip to content

1428 Doughty RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1958

Last Sale Price
$163,900
Last Sale Date
Mar 25, 2004

Property Information

Block1032
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page8A

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,800
16%
Improvement Value:$146,300
84%
Total Assessment$174,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,839+0.2%
2024$5,829-0.4%
2023$5,853+1.8%
2022$5,747+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$163,900

To:

Sq Ft1,760DeedBook 7708, Page 33619

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 5013, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1958