Skip to content

102 Blue Spruce AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960

Last Sale Price
$137,200
Last Sale Date
Apr 2, 2004

Property Information

Block1032
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page8A

Building Details

Building Class16
Description1SA1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,769
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,500
30%
Improvement Value:$113,800
70%
Total Assessment$162,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,444+0.2%
2024$5,434-0.4%
2023$5,457+1.8%
2022$5,358+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$137,200

To:

Sq Ft1,769DeedBook 7721, Page 40402

Property Sale

Sale
$10,300
DeedBook 5345, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1960