Skip to content

302 Hestor AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1966

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 22, 2015

Property Information

Block1107
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage986
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,100
46%
Improvement Value:$67,500
54%
Total Assessment$125,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,213+0.2%
2024$4,205-0.4%
2023$4,223+1.8%
2022$4,146+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$96,240
DeedBook 7562, Page 5081

Property Sale

Sale
$8,255,000
DeedBook 5088, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1966