Skip to content

228 Sandpiper DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1965

Last Sale Price
$83,621
Last Sale Date
Aug 21, 2000

Property Information

Block1107
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,658
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,600
36%
Improvement Value:$103,700
64%
Total Assessment$162,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,444+0.2%
2024$5,434-0.4%
2023$5,457+1.8%
2022$5,358+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$83,621

To:

Sq Ft1,658DeedBook 6765, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1965