Skip to content

306 Chelton AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1966

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Sep 29, 1994

Property Information

Block1110
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page4C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,780
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
24%
Improvement Value:$130,100
76%
Total Assessment$170,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,705+0.2%
2024$5,695-0.4%
2023$5,719+1.8%
2022$5,615+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$97,000

To:

Sq Ft1,780DeedBook 5710, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1966