Skip to content

305 Chelton AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1966

Last Sale Price
$106,500
Last Sale Date
Jan 5, 2001

Property Information

Block1111
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page4C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage986
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
32%
Improvement Value:$85,300
68%
Total Assessment$125,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,203+0.2%
2024$4,195-0.4%
2023$4,213+1.8%
2022$4,136+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$106,500

To:

Sq Ft986DeedBook 6870, Page 50195

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 6561, Page 230

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5713, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1966