Skip to content

308 Iona AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1966

Last Sale Price
$109,000
Last Sale Date
Aug 25, 2011

Property Information

Block1112
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page4C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage968
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$64,800
62%
Total Assessment$104,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,515+0.2%
2024$3,509-0.4%
2023$3,523+1.8%
2022$3,459+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$109,000

To:

Sq Ft968DeedBook 13331, Page 51319

Property Built

Built

Year Built: 1966