Skip to content

6692 Washington AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2015

Property Information

Block1116
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9H

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage696
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,500
50%
Improvement Value:$35,800
50%
Total Assessment$72,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,425+0.2%
2024$2,421-0.4%
2023$2,431+1.8%
2022$2,387+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 13578, Page 23249

Property Built

Built

Year Built: 1926