Skip to content

6712 Washington AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial

Last Sale Price
$3,075,000
Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block1116
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9H

Building Details

Building Class10
Description2SF-OFFICES
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$267,300
13%
Improvement Value:$1,732,700
87%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$67,080+0.2%
2024$66,960-17.0%
2023$80,688+1.8%
2022$79,224+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,075,000

To:

DeedBook 15674, Page 47241

Property Sale

Sale
$800,000

To:

DeedBook 11972, Page 27722