Skip to content

14 Uibel AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1935

Last Sale Price
$69,900
Last Sale Date
Jul 16, 1991

Property Information

Block1122
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9H

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,048
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,000
39%
Improvement Value:$69,300
61%
Total Assessment$113,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,800+0.2%
2024$3,793-0.4%
2023$3,809+1.8%
2022$3,740+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$69,900

To:

Sq Ft1,048DeedBook 5247, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1935