Skip to content

114 Woodpecker RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1964

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Apr 2, 2021

Property Information

Block1125
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
41%
Improvement Value:$80,100
59%
Total Assessment$136,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,568+0.2%
2024$4,560+12.9%
2023$4,038+1.8%
2022$3,965+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$157,000

To:

Sq Ft936DeedBook 14999, Page 26720

Property Sale

Sale
$87,500

To:

Sq Ft936DeedBook 6673, Page 48

Property Sale

Sale
$82,000

To:

Sq Ft936DeedBook 6327, Page 278

Property Sale

Sale
$63,701

To:

Sq Ft936

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5267, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1964