Skip to content

27 Robin RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 30, 2011

Property Information

Block1125
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class16
Description1SA1G
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,682
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,300
34%
Improvement Value:$109,800
66%
Total Assessment$167,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,605+0.2%
2024$5,595-0.4%
2023$5,618+1.8%
2022$5,516+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,682DeedBook 13343, Page 57705

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 7597, Page 25902

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5711, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1960