Skip to content

211 Sandpiper DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jul 30, 2010

Property Information

Block1127
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,346
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,900
39%
Improvement Value:$85,800
61%
Total Assessment$140,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,719+0.2%
2024$4,711-0.4%
2023$4,730+1.8%
2022$4,645+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,346DeedBook 13187, Page 50781

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 12776, Page 10508

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12387, Page 71524

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 7562, Page 4723

Property Built

Built

Year Built: 1960