Skip to content

109 Nightingale RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2003

Property Information

Block1127
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,546
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
34%
Improvement Value:$109,900
66%
Total Assessment$165,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,558+0.2%
2024$5,548-0.4%
2023$5,571+1.8%
2022$5,470+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 5923, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1960