Skip to content

2598 Tilton RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Jul 7, 2006

Property Information

Block1129
Lot30
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class---
DescriptionSELF STORAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,400
29%
Improvement Value:$713,700
71%
Total Assessment$1,004,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,678+0.2%
2024$33,617-0.4%
2023$33,758+1.8%
2022$33,145+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,700,000

To:

DeedBook 12381, Page 68960

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 6489, Page 21