Skip to content

4 Country Birch LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1981

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Oct 16, 2017

Property Information

Block1209
Lot1
QualifierC004B
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage784
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
33%
Improvement Value:$40,600
67%
Total Assessment$60,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,033+0.2%
2024$2,029-0.4%
2023$2,037+1.8%
2022$2,000+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$20,000

To:

Sq Ft784DeedBook 14340, Page 63547

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 12250, Page 8921

Property Sale

Sale
$78,900
DeedBook 7597, Page 25942

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 7077, Page 34211

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5680, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1981