Skip to content

23 Country Birch LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1981

Last Sale Price
$71,000
Last Sale Date
Mar 5, 2020

Property Information

Block1209
Lot1
QualifierC023B
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage784
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
32%
Improvement Value:$42,900
68%
Total Assessment$62,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,860+0.2%
2024$1,856-0.5%
2023$1,865-10.2%
2022$2,076+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$71,000

To:

Sq Ft784DeedBook 14774, Page 20206

Property Sale

Sale
$69,000

From:

To:

Sq Ft784DeedBook 14360, Page 70713Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$27,500

From:

To:

Sq Ft784DeedBook 14174, Page 75195Recorded12/21/2016

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 6788, Page 23874

Property Built

Built

Year Built: 1981