Skip to content

24 Country Juniper LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1981

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 28, 2023

Property Information

Block1209
Lot1
QualifierC024J
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage784
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
26%
Improvement Value:$57,200
74%
Total Assessment$77,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,589+0.2%
2024$2,585-0.4%
2023$2,595+1.8%
2022$2,548+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft784DeedBook 15550, Page 7156

Property Sale

Sale
$122,500
Sq Ft784DeedBook 15294, Page 45026Recorded8/30/2022

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 12930, Page 157

Property Sale

Sale
$134,500
DeedBook 12670, Page 73009

Property Built

Built

Year Built: 1981