Skip to content

24 Country Spruce LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block1209
Lot1
QualifierC024S
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
22%
Improvement Value:$71,000
78%
Total Assessment$91,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,052+0.2%
2024$3,047-0.4%
2023$3,059+1.8%
2022$3,004+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 15292, Page 44483Recorded8/27/2022

Property Sale

Sale
$73,000

To:

DeedBook 13513, Page 69669

Property Sale

Sale
$152,500

To:

DeedBook 12082, Page 75182

Property Sale

Sale
$73,000

To:

DeedBook 7230, Page 52479

Property Sale

Sale
$45,000

To:

DeedBook 6691, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1981