Skip to content

2579 Tilton RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 1993

Property Information

Block1209
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SCB
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage2,000
Acreage1.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,700
61%
Improvement Value:$81,300
39%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,043+0.2%
2024$7,031-0.4%
2023$7,060+1.8%
2022$6,932+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1992