Skip to content

11 Foster AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1963

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Oct 30, 1998

Property Information

Block1221
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9J

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,222
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,600
37%
Improvement Value:$87,900
63%
Total Assessment$140,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,712+0.2%
2024$4,704-0.4%
2023$4,724+1.8%
2022$4,638+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000

To:

Sq Ft1,222DeedBook 6390, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1963