Skip to content

1 York StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1983

Last Sale Date
Jan 3, 1984

Property Information

Block1314
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5F

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage2,290
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,100
27%
Improvement Value:$158,600
73%
Total Assessment$217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,302+0.2%
2024$7,289-0.4%
2023$7,319+1.8%
2022$7,186+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1983