Skip to content

3 York StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1983

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Apr 3, 2009

Property Information

Block1314
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5F

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,508
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,800
30%
Improvement Value:$137,200
70%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,574+0.2%
2024$6,562-0.4%
2023$6,590+1.8%
2022$6,470+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft1,508DeedBook 12971, Page 23410

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 12457, Page 3965

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5940, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1983