Skip to content

6100 Black Horse PikeEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial

Last Sale Price
$2,100,000
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block1401
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
DescriptionRETAIL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,500
36%
Improvement Value:$698,300
64%
Total Assessment$1,090,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,585+0.2%
2024$36,520-0.4%
2023$36,673+1.8%
2022$36,007+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,100,000

To:

DeedBook 15257, Page 33408

Property Sale

Sale
$1,250,000

To:

DeedBook 6684, Page 291