Skip to content

2500 English Creek A.#206Egg Harbor Township, NJ 08234

Commercial

Last Sale Price
$16,477,940
Last Sale Date
Dec 17, 2018

Property Information

Block1401
Lot2.01
QualifierC0206
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
DescriptionMEDICAL OFFICES
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,600
22%
Improvement Value:$340,000
78%
Total Assessment$437,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,677+0.2%
2024$14,651-0.4%
2023$14,712+1.8%
2022$14,445+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$16,477,940

To:

DeedBook 14535, Page 63975

Property Sale

Sale
$1,847,204
DeedBook 13056, Page 69298