Skip to content

102 Ezra AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1979

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 26, 2010

Property Information

Block1415
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5B

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG5
Sq Footage1,596
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,500
25%
Improvement Value:$103,600
75%
Total Assessment$138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,632+0.2%
2024$4,624-0.4%
2023$4,643+1.8%
2022$4,559+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 13195, Page 54793

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 7775, Page 66742

Property Built

Built

Year Built: 1979