Skip to content

56 Kingsley DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Last Sale Price
$123,600
Last Sale Date
Oct 28, 1997

Property Information

Block1310
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5E

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,612
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,100
31%
Improvement Value:$133,200
69%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,450+0.2%
2024$6,438-0.4%
2023$6,465+1.8%
2022$6,348+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$123,600

To:

Sq Ft1,612DeedBook 6211, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1988