Skip to content

213 Fenton AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Last Sale Date
May 22, 2018

Property Information

Block1436
Lot15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$36,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$1,141+0.4%
2019$1,137+4.1%
2018$1,092+1.5%
2017$1,076+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 7820, Page 85962

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 7225, Page 50480

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 5618, Page 129