Skip to content

30 Mt Vernon AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1959

Last Sale Price
$23,500
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block1437
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class51
DescriptionMOBILE HOME
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage460
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,200
55%
Improvement Value:$14,600
45%
Total Assessment$32,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,100+0.2%
2024$1,098-0.4%
2023$1,103+1.8%
2022$1,083+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$23,500

To:

Sq Ft460DeedBook 14574, Page 12990

Property Sale

Sale
$62,500

To:

Sq Ft460DeedBook 2004, Page 18726

Property Sale

SaleMulti
$10,000

To:

Sq Ft460DeedBook 5124, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1959